Toto

TOTO Japonya’nın sıhhi tesisat alanında önde gelen üreticilerinden ve kurulduğu 1917 yılından bu yana banyo teknolojilerinin gelişmesinde önemli rol oynayan markasındandır. Getirdiği teknolojik yenilikler ve yüksek kalite standartları ile kısa sürede Japonya’nın en sevilen markası oldu. Avrupa’da ki artan lüks lavabo ihtiyacına yüksek kaliteye ve teknolojiye sahip sofistike ürünler ile karşılayarak eski tip lavabo algısını daha modern ve fonksiyonel bir anlayış ile değiştirdi. TOTO’nun gelişmiş temiz teknolojisi Avrupa’da devrim yarattı.

Temiz Teknoloji

Temiz teknoloji sadece TOTO’nun teknolojisini özetlemek için kullanılan bir kısaltmadır. Kuruluşundan itibaren markanın benimsediği bu terim Avrupa için yeni bir kavramdır. Biz ise bunu 5 kısa maddede tanımlayabiliriz.

TOTO, yenilikleri ve teknolojisi ile günlük hayatın objesini içerisinde bulunduran lavabo anlayışını kökten değiştirmiştir. TOTO temiz bir teknolojiyi ilke olarak benimsemesinin yanı sıra çalışma alanlarının verimliliği ve sosyal ortamlarda iletişim ilkelerini de benimsemiştir.
TOTO markasının ürünleri hayal edilemeyecek bir temizliği, rahatlığı ve memnuniyeti kullanıcısına sunar. Sıcak su ile temizlik sağlıklı olmasının yanı sıra her yaştan insan için rahat ve eğlencelidir. Temiz teknoloji kullanıcıların lavabo deneyimlerini daha memnun kılmaktan geçmektedir.
TOTO temiz teknolojiye sahip ve göze hitap eden sofistike ürünler tasarlamayı amaçlamaktadır. Bunun sonucunda ortaya çıkan tasarımlar hem kişisel hem de çoğul kullanımlar için oldukça estetik ortamlar yatırmakta ve her ortama farklı bir hava katmaktadır. Fakat TOTO’nun sahip olduğu tasarım felsefesi estetik kaygısından daha ileridedir ve tüm ürünlerini basit şekilde çalıştırılabilir, her kullanıcı için rahat kullanılabilir ve temiz bir kullanım sağlayabilir olarak tasarlamaktadır.
Teknolojinin gerçekten temiz olabilmesi için sadece kişisel temizliğe değil aynı zamanda çevresel temizliğe de sahip olması gerekmektedir. TOTO lavabolar her kullanıldığında gezegene yarar sağlar. Ayrıca genel anlamda enerji tasarrufu sağlayan ve su kullanımını büyük oranda azaltan TOTO ürünleri; seramik yüzeyi sayesinde daha az kimyasal kullanılarak temizlenebilir, havaya karışan ve havayı kirleten bakterileri yüzeyinde bir ağacın karbonu tutması gibi tutar ve yok edilmesine yardımcı olur. Bazı ürünlerimiz tüm bu temizleme sürecini basınçlı su ile yapmaktadırlar. Tüm bu özellikler sürdürülebilirdir.
1917’deki kuruluşundan itibaren TOTO, hedeflediği ideal temizliğe ve rahatlığa ulaşmak için çalışmış ve sektörün bu seviyeye ulaşması için tamamlayıcı bir rol üstlenmiştir. Avrupa pazarına açıldığında olduğu gibi günlük hayat standartlarının yükseltilmesi, daha güzel lavabolar ve daha sağlıklı bir gezegen için sürdürdüğü temiz teknoloji prensibini izleyerek yeni teknolojiler üretmeye devam edecektir.

Kültürel Faydalar

Şüphe yok ki Japon kültürü Avrupa kültürünün kaçınılmaz birçok ögesinden etkileniştir. Ayrıca bu kültürel bağın etkisi diğer birçok kültürel etkileşimlerden daha fazla günlük hayata fayda sağlayacak ve yaşadığımız alanların tasarımlarından yediğimiz yiyeceklere kadar birçok konuda etkili olacaktır.

Eğer Japon kültürünün sunduğu 4 anahtar terim var ise bunlar kesinlikle teknoloji, tasarım, lüks ve memnuniyettir ve TOTO bunların hepsinin birleşiminden oluşmaktadır. TOTO bir lavaboya girdiğinizde tarihinin gelenekselliği ile karışılacaksınız. TOTO ürünlerinde beden ve ruh arasında bir harmoni oluşturmayı başartmıştır ve en iyi lavabo tecrübesini kullanıcılarına sunmaktadır.

II. Dünya savaşından sonra diğer ekonomik güçler uzay araştırmalarına yatırıp yapmıştır fakat Japon bilim adamları kendi insanlarının rahatları için teknolojiler üzerine yoğunlaşmışlardır. Programlama ve robot teknolojisi kullanılarak yapılan ve pazarlamaya yönelik olan ürünler ilk defa bu dönemlerde üretilmiştir. Televizyonlardan VCR’lara ve dijital kameralara, Japon firmaları her zaman yeniliklere öncülük yapmış ve hayal edilemeyecek düzeyde karışık teknolojileri insanlara hizmet edecek ürünler ile birleştirmişlerdir. Bu ruhu lavabo teknolojisinde benimseyen TOTO ise Japonya’da lavabo tasarımlarında öncü bir markadır. TOTO lavabo temizliğini eğlenceli bir hale getirmeyi vaat etmektedir.
Doğuda banyo kelimesi vücudunuzu temizlediğiniz yer olarak tanımlanır, fakat Japonya’da bu terim ruhunuzu temizlediğiniz yer olarak tanımlanabilir. Japonlar banyoyu bedenin ruha ulaşabileceği bir yer olarak görmektedirler. Japon mimarlar lavabo tasarımlarında Avrupalı tasarımcılardan kuşak olarak ileridedirler ve insanların günlerinin büyük bir kısmını lavaboda huzurlu ve rahat biçimde geçirmelerini sağlayacak bir lavabo yapmanın en önemli husus olduğunu bilmektedirler. Ayrıca Ryokan, geleneksel Japon hanları ve kaplıcalarında olduğu gibi banyonun bir dinlenme ve yenilenme süreci olduğunu bilirler. TOTO bu iki kültür arasında kullanıcılarına daha gelişmiş bir lavabo anlayışı sunar ve Batı’nın konseptlerini yüksek teknoloji ve kalite ile sunar.
Japonya’da iyi eğitilmiş sanatçılar sosyal hayatta çok değerli olarak görülür ve yaptıkları kimonolardan geleneksel Japon kılıçlara kadar her şey çok değerlidir. Bu algıdan dolayı Japon sanatçıların ürünleri küresel marketlerde de oldukça fazla rağbet görmektedir. Japon tüketicileri ise her yıl insanların büyük bir istekle talep ettikleri ürünlere kolayca ulaşmaktadırlar. TOTO ise Japonların sahip olduğu bu lüksü diğer marketlerde de ulaşılabilir kılmaktadır. TOTO geleneksel değerler çerçevesinde yeni yaratımlar yapmayı önemli bulmaktadır. Fakat aynı zamanda standartlarını yükseltmenin sektörün devamlılığını sağmakta en önemli ilke olduğunu kabul eder.
Eğer geçici Japon tasarımları bir kelime ile özetlenecek olsa bu kesinlikle “tam” olurdu. Tüm ögelerin düşünüldüğü bu tasarımlar hiçbir zaman fonksiyonlarını kaybetmemektedirler. Bu konuda Shinkansen treni örnek alınabilir, fakat bunun tek nedeni trenin hızlı gitmesi için mermiye benzetilmesidir. Birçok Japon tasarımcı tasarımlarında bunun gibi benzerlikler kullanmışlardır fakat bunun tek nedeni tasarımlarda bulunan fonksiyonların en üst düzey verimlilik ile çalışmasını sağlamak istemeleridir. TOTO ise bu felsefeyi kendi lavabolarında kullanmaktadır ve tasarımları en üst düzey verimlilik ile çalışırken görsel olarak oldukça şık görünmektedir. TOTO klasik tasarımları Japon tasarımcıların fonksiyon verimliliği ilesi ile Avrupalı tasarımcıların sadece ve şık görünümlü tasarımları ile birleştirir ve mükemmelliği hedefler.

Kataloglar

TOTO 2018 – 2019